See Muukka on Wiktionary
{
"etymology_text": "Variant of Muukkonen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*A/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muukka",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukka",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muukkaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*A/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muukkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muukkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muukkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muukkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muukkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muukka",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muukka",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muu",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Muukka-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuːkːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmuːkːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uːkːɑ"
}
],
"word": "Muukka"
}
{
"etymology_text": "Variant of Muukkonen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*A/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muukka",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukka",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muukkaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*A/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muukkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muukkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muukkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muukkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Muukkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muukattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muukkineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muukkinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muukka",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muukka",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muu",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uːkːɑ",
"Rhymes:Finnish/uːkːɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuːkːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmuːkːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uːkːɑ"
}
],
"word": "Muukka"
}
Download raw JSONL data for Muukka meaning in All languages combined (19.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.